porady techniczne
Przydatne porady techniczne, dotyczące nie tylko naszych produktów. Tutaj dzielimy się naszym doświadczeniem, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, pomagamy rozwiązywać problemy techniczne związane z produktami z naszej branży.
NOWE DEKODERY DVB-T2 Z HEVC H.265
CO TO JEST H.265 HEVC ? - to nowy bardziej efektywny standard kompresji video, zapewnia on możliwość przesłania większej ilości danych przy użyciu węższego pasma częstotliwości.
DLACZEGO POJAWIŁ SIĘ DEKODER H.265 HEVC ? - standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) przeszedł na kompresję H.265 HEVC w czerwcu 2022 roku. Dlatego kupując dekoder DVB-T/T2 lub nowy telewizor, należy zwrócić uwagę, czy posiada on standard kompresji video H.265 HEVC.
CZY NOWY DEKODER Z H.265 HEVC ODBIERA RÓWNIEŻ PROGRAMY NADAL NADAWANE W STARYM STANDARDZIE ? - tak, nasze odbiorniki T151HE, T150HE i T160HE mają również dekoder kompresji video H.264 AVC, także odbierają również te programy, które są nadal nadawane w poprzednim standardzie.
GŁOŚNIKI BEZPRZEWODOWE I PRODUKTY Z AKUMULATOREM
REGULARNIE DOŁADUJ - głośnik, smartwatch, smartfon, wszystko z akumulatorem
Każde urządzenie które ma akumulator, na przykład głośnik, warto regularnie doładować, nawet jeśli przez jakiś czas nie będzie używane. Dzięki temu przedłużymy życie akumulatora a sprzęt będzie zawsze gotowy do pracy.
NIE WYŁADUJ DO ZERA - głośnik, smartwatch, smartfon, wszystko z akumulatorem
Nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy akumulator zostanie kompletnie rozładowany "do zera" i urządzenie nagle przestanie działać. Wyładowanie do zera bardzo szkodzi akumulatorowi, może nawet spowodować jego uszkodzenie. Warto doładować urządzenie zanim rozładuje się do zera.
NIE PRZEŁADUJ - głośnik, smartwatch, smartfon, wszystko z akumulatorem
Wprawdzie większość nowoczesnych urządzeń ma zabezpieczenie przed przeładowaniem, czyli po pełnym naładowaniu urządzenie automatycznie przestaje się ładować, a akumulator po pełnym naładowaniu zmniejsza do minimum przepływ prądu ładowania, warto jednak pamiętać aby odłączyć ładowarkę jak najszybciej po pełnym naładowaniu do 100% oraz wyjąć ładowarkę z gniazdka sieciowego 230V. Może zdarzyć się tak, ze nasze urządzenie nie posiada układu zabezpieczenia przed przeładowaniem, co często dotyczy najtańszych urządzeń, a na pewno oszczędzamy w ten sposób energię elektryczną i nie przegrzewamy niepotrzebnie ładowarki lub zasilacza.
UCHWYTY DO TELEWIZORÓW LED / LCD / PLASMA
JAK DOBRAĆ UCHWYT ? - uchwyty TV LED LCD Plasma
Przede wszystkim kierujmy się rozstawem otworów mocujących VESA oraz ciężarem telewizora i maksymalnym obciążeniem uchwytu. Producenci telewizorów stosują różne standardy VESA dla róznych rozmiarów ekranu i nie ma tutaj sztywnych reguł. Oznacza to, ze telewizor np. 40" jednej marki może mieć rozstaw VESA 400 x 400, a innej marki np. 200 x 200. Rozstaw VESA danego modelu telewizora jest indywidualnie przewidziany przez producenta i zależy od wielu czynników, takich jak ciężar telewizora, rodzaj ekranu, konstrukcja obudowy itp.
Producenci uchwytów podają często rekomendowany rozmIar ekranu, natomiast najważniejszym parametrem przy doborze uchwytu jest standard VESA. Powinien być on dobrze widoczny na opakowaniu uchwytu każdego dobrego producenta. Zwykle podawany jest maksymalny rozstaw VESA, np. VESA MAX 400 x 400, co oznacza że uchwyt pasuje również do większości mniejszych rozstawów VESA (200 x 400, 200 x 200, 200 x 100, 100 x 100). Oczywiście jeśłi rozmiar ekranu naszego telewizora znacznie wykracza poza rekomendowany zakres podany przez producenta uchwytu, może okazać się że np. telewizora nie da się obrócić albo nachylić do pełnego zakresu podanego przez producenta, ponieważ znacznie większy ekran, po pełnym nachyleniu lub obróceniu, po prostu dotknie do powierzchni ściany.
Ciężar telewizora nie może przekraczać maksymalnego obciążenia uchwytu. Maksymalne obciążenie powinno być podane w widoczny sposób na opakowaniu każdego uchwtu dobrej marki. Najnowsze telewizory LED są coraz lżejsze, jednak jeżeli dobieramy uchwyt do telewizora LCD lub plazmowego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego ciężar.
Trzeci najważniejszy element przy wyborze uchwytu to nasze wymagania względem nachylenia, obrotu i odsunięcia telewizora od ściany, czyli możliwości ruchome uchwytu. Jezeli telewizor ma po prostu wisieć na ścianie i nie ma potrzeby nachylenia ani obrotu, wystarczy prosty ramkowy uchwyt bez regulacji nachylenia i obrotu. Jeśli chcemy aby telewizor był nieco nachylony, aby lepiej oglądać z poziomu fotela lub kanapy, musimy wybrać uchwyt z nachyleniem. Większość uchwytów posiada nachylenie od 5 do 20 stopni i powinno być wyraźnie podane na opakowaniu. Trzeba jednak brać pod uwagę wielkość ekranu - nachylenie telewizora o dużej przekątnej będzie możliwe tylko do momentu kiedy dolna krawędź ekranu dotknie do ściany. Dlatego może się okazać, że dla telewizora o znacznie większej przekątnej niż maksymalna podana przez producenta uchwytu, nie będzie możliwe uzyskanie nachylenia pod pełnym maksymalnym kątem podanym przez producenta.
Jeżeli telewizor ma być obrócony i nachylony, odpowiedni będzie wysuwany uchwyt dwuramienny lub jednoramienny z możliwością nachylenia i obrotu. Przy najnowszych, lekkich telewizorach LED najczęściej w zupełności wystarczy uchwyt jednoramienny. Dla cięższych telewizorów należy poszukać raczej uchwytu dwuramiennego lub o większym dopuszczalnym obciążeniu.
Wybierając uchwyt warto zwrócić uwagę na sposób zamocowania do ściany - im szersza ramka i więcej wkrętów, tym zwykle większa stabilnośc i wytrzymałość uchwytu. Każdy dobry uchwyt powinien mieć w zestawie komplet najczęściej stosowanych kołków rozporowych i wkrętów do różnego rodzaju ścian, komplet śrub mocujacych do telewizora oraz poziomicę.
JAK ZAMONTOWAĆ UCHWYT ? - uchwyty TV LED LCD Plasma
Każdy dobry producent uchwytów dołącza dokładną instrukcję i zalecenia montażu. Jednak już przed zakupem warto sprawdzić materiał i konstrukcję ściany, na której zamierzamy zawiesić telewizor. Przy solidnej ścianie betonowej lub z cegieł nie należy obawiać się problemów z nośnością ściany, natomiast trzeba się liczyc z trudniejszym wykonaniem otworów (konieczna wiertarka udarowa z odpowiednim wiertłem oraz kołki rozporowe). Trzeba się jednak upewnić, że przez ścianę nie przechodzą żadne instalacje w miejscach gdzie ma być przykręcony uchwyt. Ściana pokryta grubym, luźnym tynkiem będzie wymagała odpowiednio głębszych otworów i dłuższych kołków. Ścianki działowe, wykonane z drewna, płyt gipsowo-kartonowych lub płyt wiórowych, np. OSB, zapewniają łatwiejszy montaż uchwytu za pomocą odpowiednich wkrętów, jednak wytrzymałość takiej ściany jest mniejsza. Warto dokupić wtedy odpowiednie dla danej ściany wkręty w sklepie budowlanym oraz zasięgnąć porady specjalisty budowlanego, podając ciężar telewizora wraz z uchwytem.
Wytrzymałość obciążeniowa większości uchwytów jest zwykle wysoka, decydujący o bezpieczeństwie jest raczej sposób montażu i zastosowanie odpowiednich wkrętów i kołków. Montaż uchwytu jest czynnością o średnim stopniu trudności, wymaga jednak wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.
PILOTY UNIWERSALNE
JAK ZAPROGRAMOWAĆ PILOT JEŚLI NIE MAM INSTRUKCJI ? - piloty uniwersalne, programowane
Na naszej stronie są do ściągnięcia instrukcje do każdego naszego pilota. Podajemy także tabelę kodów marek dla pilotów programowanych. Najszybszym sposobem zaprogramowania pilota jest programowanie automatyczne. Procedura programowania automatycznego dla każdego pilota jest podana w instrukcji i jest ona bardzo prosta. Najczęściej, jeśli pilot posiada przycisk "SET" - naciskamy na kilka sekund SET aż dioda zaświeci w sposób ciągły, następnie naciskamy przycisk wyboru urządzenia (np.TV), następnie kierujemy pilot w stronę (włączonego) urządzenia (np.TV) z niewielkiej odległości (do 2 m), i naciskamy kolejno przycisk włączenia zasilania (POWER) na pilocie. Za każdym naciśnięciem pilot wysyła komendę wyłączenia kolejno dla róznych marek. Obserwujemy kiedy urządzenie wyłączy się. Następnie naciskamy ponownie SET.
W niektórych pilotach, nie posiadających przycisku "SET", wejście do automatycznego programowania następuje po dłuższym naciśnięciu przycisku wyboru urządzenia (np.TV). Pamiętajmy, że po zakupie pilota uniwersalnego, przysługuje nam gwarancja i rękojmia, co oznacza że jeśli pilot "nie zadziała" z naszym telewizorem, można go bez problemu zwrócić u sprzedawcy. Dlatego kupując pilot uniwersalny, pamiętajmy o zachowaniu paragonu.